تاریخ ارسال:20:28 - 1394/06/31
امام جمعه شهرستان زهک: در آمد سیستان، خرج خود سیستان شود مشکلات تمام است

شرح درد مردم سیستان در برنامه ثریا/ قول استاندار برای نجات مردم

معاون سازمان محیط زیست در برنامه ثریا با بیان اینکه همه چیز در سیستان به رودخانه هیرمند وابسته است، گفت: در صورت خشک شدن این رودخانه ریزگردها به وجود ‌می‌آیند و مهاجرت‌ها شکل می‌گیرد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، برنامه تلویزیونی ثریا با موضوع بررسی بحران هامون و اتفاقات باورنکردنی استان سیستان و بلوچستان در چند ماه اخیر با حضور احمدعلی کیخا معاون سازمان محیط زیست و هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و خانم عالی نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

همچنین سید مهدی هاشمی به‌عنوان فعال فرهنگی و به نمایندگی از مردم زابل در مجلس شورای اسلامی میهمان تلفنی برنامه ثریا بود.

محسن مقصودی مجری این برنامه با اشاره به پخش مستندی از وضعیت منطقه هامون و منطقه شمال سیستان و بلوچستان و معضلاتی که در آنجا به وجود آمده گفت: این مستند در واقع ابعاد این اتفاقی که در طی دو, سه دهه رخ داده و الان به صورت یک فاجعه تبدیل شده است.

مقصودی ادامه داد:  دریاچه هامون با مساحت 4000 کیلومتر مربع و عمق متوسط5 متر در خطوط پرآبی بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور و سومین دریاچه  بزرگ کشور پس از خزر و ارومیه و هفتمین تالاب بین‌المللی جهان است که در شمال استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.

وی بیان داشت: وابستگی دریاچه هامون به رودخانه هیرمند که آب آن از رودخانه هیرمند تأمین میشود و نوسانات در میزان آب هیرمند باعث شده است مشکلاتی در سیستم آب لیت دریاچه به وجود بیاید.

مقصودی بیان داشت: وضعیت خشکسالی ایران از ابتدای مهر 91 تا اردیبهشت ماه سال 92 را اگر در یک بازه شش ماهه ببینیم متوجه می شویم وضعیتی که کمترین بارش را داشته است همان منطقه زابل و منطقه قرمز رنگ است. در واقع هم رودخانه هیرمند مشکل کم آبی داشته است و هم اینکه کشاورزان در آنجا در سختی قرار گرفته‌اند.

وی ابراز داشت: بحث دیگر سدهای احداث شده در رودخانه‌هیرمند است که در افغانستان احداث شده است. از زمانی که این سدها احداث شده‌اند این وضعیت بدتر شده است و مدیریت آب با افغانستان است، یک بحث دیگر هم راجع به چاه نیمه‌های استان سیستان است که در پایین دریاچه وجود دارد که گودال‌هایی است که برای نگهداری آب از قدیم وجود داشته است.

مقصودی اضافه کرد: از ابتدا این چاه نیمه ها سه گودال بوده است که یک گودال خیلی بزرگتری است که بیشتر از حجم این سه در آن آب نگهداری می شده است که برای آب شرب و مسائل کشاورزی استفاده م‌شده است. من فکر می‌کنم هم اکنون مشکلات جد‌ای دارد. جایگاه این سه چاه نیمه‌ها نسبت به  دریاچه هامون در این قسمت پایینی است.

وی گفت: مورد بعدی وضعیت کشاورزی در روستاها و کنار جاده‌ها است. داخل این دریاچه‌ها هم تختک‌هایی بوده است که برای محیط زیست است که با آقای دکتر مفصلا در این باره صحبت خواهیم کرد. بحث بعدی ریزگردهای بوجود آمده براثر خشکی هامون است که تأثیر هوایی که با مشکلات زیست محیطی ایجاد کرده است. در واقع تلاش کرده ایم به تشریح وضعیت بحرانی منطقه هامون از ابعاد مختلف بپردازیم.

 

 

 

احمدعلی کیخا با بیان اینکه منطقه‌کاملاً به آب رودخانه هیرمند وابسته است، گفت: اگر شرایط آبی خوب باشد، دامداری و کشاورزی و همه‌چیز رونق می‌یابد و ریزگردی نیز به وجود نمی‌آید.

معاون سازمان محیط زیست با بیان اینکه بدترین و بهترین شرایط با تغییر آب این رودخانه اتفاق ‌می‌افتد، افزود: در صورت خشک شدن این رودخانه نیزارها خشک می‌شود, دامداریها ازبین و در نهایت ریزگردها به وجود ‌می‌آیند و مهاجرت‌ها شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: یک بخش کمی از آن ناشی از تغییرات آب و هوایی است که در همه مناطق دنیا اتفاق افتاده است و بخش دیگری از کم‌آبی را می‌توان دخالت بشر در خاک افغانستان, احداث سدها و انحراف آب عنوان کرد.

هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این مشکلی است که سالیان سال مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و امروز به مرحله‌ای رسیده است که شکنندگی‌های خاص خودش را دارد نشان می‌دهد. دیر پرداختی به این موضوع به نظر من خودش یکی از دلایل مهم است. ما به موقع ورود پیدا نکرده‌ایم یعنی همان‌طور که به درستی اشاره فرمودید مربوط به امسال و سال گذشته نیست, بیش از ده, دوازده سال است که این قضیه شروع شده است. یعنی از زمان خشکسالی تا امروز که استارت این قضیه زده شده است و کم لطفی و بی‌مهری همسایه عزیزمان افغانستان بوده که به هر حال ایران بیش از 30, 35 سال میزبان مردمان آن کشور بوده است. به تعبیر محلی هم می‌فرمایند که اگر آن میزان آبی که ما تقدیم کرده‌ایم همان را به مهاجرین داده‌ایم, به همان وسعت به ما بدهید مشکل هامون حل می‌شود.

وی ادامه داد: متولیان این بخش که خود سازمان محیط زیست است منهای این چند ماه و بعد از این دولت واقعاً درگذشته از کنار این موضوع راحت عبور کرده‌اند شاید می‌توانستیم با تغییر سیاست‌ها منشأ اثر باشیم و نگذاریم اوضاع به این مرحله از شکنندگی برسد که باعث سقوط اقتصادی خانوار ها بشود. الآن همین وضعیتی در سطح منطقه حاکم است که به درستی اشاره فرمودید. یک بخش آن برمی‌گردد به این که شرایط زیست به هیچ وجه مناسب  زندگی در آن منطقه نیست. واقعاً سخت کرده است نفس کشیدن را یک بخش عبور راحت از کنار این پدیده بوده است.

وی افزود: نکته دوم که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد این بوده است که ما می‌توانستیم که سیاست بهترآبی را داشته باشیم در این منطقه و الان شرایطی را با آن روبرو هستیم که منطقه کاملا خشک شده است. همان‌طور که آقای دکتر یک نگاه جامعی را پرداختند, یک بخش شرایط اقلیمی است و بخش دیگر هم توسعه‌ای است که در آن طرف مرز اتفاق می‌افتد و این ایجاد سد و آب‌بندهایی که در مسیر ایجاد کرده اند و انحراف‌هایی که توسط خود مردم ساکن در منطقه ایجاد می‌کند. البته از یک سو هم فقدان حساسیت از سوی دولت محترم افغانستان است که این حق همسایه است که شرط همجواری مسالمت‌آمیز و احترام به حقوق یکدیگر را رعایت کنند و به هر حال بر قراردادها پایبند بمانند.

وی با اشاره به قرارداد آبی میان ایران و افغانستان گفت: براساس کنوانسیون بیش از 821 ملیون متر مکعب حق آبی این استان است که این میزان براساس یک تقویم زمانبندی شده در فصول مختلف و در ماه‌های مختلف برابر سهم می بایست بیاید که متأسفانه مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

هاشمی افزود فقط ما گیرنده آبهای سیل هستیم که آن هم با چاه نیمه‌ها حفر شده است. این را می‌توان گفت که مهمترین بخش آن برمی‌گردد به این که کشور همسایه ما حاضر نیست که به آن قاعده‌ای که مورد احترام دوطرف است تمکین کند. به هر حال درست است که مردم هم نیاز به آب دارند ولی به قیمت توزیع حق همسایه‌ای که در اوج ارتباط و رفتار عاطفی با مردمان سابقه خوبی را از خود نشان داده است و مهمان‌نوازی ایرانیان در آن منطقه قابل کتمان و پوشش نیست.

 

در ادامه محسن مقصودی با اشاره به اینکه مواقعی هم که افغانستان آب را داده است یک مدیریت خوبی انجام نشده و همین مقدار آبی هم که آمده مثل یک میلیارد متر مکعبی که به هر حال در سال گذشته وجود داشته متأسفانه خوب توزیع نشده است علل مشکلات مدیریتی در داخل کشور را جویا شد که هاشمی گفت: در ارتباط با چاه نیمه چهارم هم که اشاره فرمودید چاه نیمه چهارم در سطح منطقه اجرا شده است با یک ظرفیت قابل توجه که به آن اشاره شده است ولی هنوز خروجی آب تدبیر نشده بود که از سفری که آقای چیت چنان وزیر محترم نیرو همزمان با خانم دکتر ابتکار که هماهنگ شده بود هماهنگ تشریف  بیاورند که هم بتوانیم در آنجا راجع به مشکلات آب و هم مشکلات زیست محیطی که مردم را رنج می‌دهد و خوشبختانه این حضور باعث ایجاد یک تصمیمات قشنگی در سطح هم وزارت نیرو شده است و هم در سازمان محیط زیست شده است که اولین دست‌آورد و بخشش این بود که اختیار این دو وزارتخانه و سازمان به استان تنفیذ شد تا ما بتوانیم یک کارگروهی را برای احیاء تالاب در سطح استان راه‌اندازی کنیم که در رفع این اشکالاتی که حاصل تقریباً کم توجی در گذشته بوده است را بتوانیم به یک نوعی امروز تدبیر کنیم.

کیخا: چاه نیمه ها را خوب مدیریت نکردیم

کیخا در پاسخ به سوال مقصودی راجع به مشکلات مدیریتی آب در این منطقه گفت: بخشی در آن طرف مرز است و یک بخشی هم در خود کشور است. مهمترین مسأله, مسأله مدیریت ناصحیح آب در داخل کشور بوده است. اولین سؤال این است که این آب اندک بین محیط زیست و یا تالاب و کشاورزی و شرب و صنعت چگونه باید توزیع شود؟

وی تاکید کرد به نظر من حق در مورد حوزه محیط زیست ادا نشده است. یعنی به طور کلی در مورد آب‌های مرزی یک موردی که باید لحاظ شود این است که ما باید تلاش کنیم وابستگی به این آب را کم کنیم. شما در فرمایشات مردم هم دیدید. یک بخشی از آب انتقال یافته به زاهدان به عنوان آب شرب برای چه کیانی؟ برای همین مردمی که در زابل برای عدم امکان امرار معاش مهاجرت کرده‌اند به زاهدان و در بحث ایجاد توازن‌های جدید برای آب رودخانه هیرمند مدیریت صحیح نداشته‌ایم.

وی ادامه داد: در ارتباط با آبگیری مخازن چاه نیمه‌ها که در حقیقت برای این بوده است که آب چون به صورت سیلابی می‌آید و برای مدت کوتاهی می‌آید آب را بتوانیم ذخیره کنیم و این را در طول زمان استفاده کنیم ولی همین ذخیره هم نیاز به برنامه دارد. مثلاً چاه نیمه چهارم با وسعت ده هزار هکتار, آب را ببریم ذخیره کنیم, ممکن است در مواقع سیل‌آسا کار خیلی خوبی باشد ولی وقتی میزان آب ورودی به داخل کشور کم است قطعاً به نفع نخواهد بود که آب را بدهیم به آنجا. این یک نکته، نکته دیگر نظام قدیم اجتماعی مردم کشاورزان قبل ازانقلاب است که خودشان عملیات لای روبی را انجام می دادند.

وی ابراز داشت: ما این نظام را از بین برده‌ایم و چیز دیگری هم جایگزین آن نکرده‌ایم. یعنی دولت نتوانسته است مثل خود مردم مسئله لایروبی رودخانه‌ها را مدیریت کند که وقتی اندکی آبی داخل خاک کشور می‌آید و مجموعه دخالت‌هایی صورت گرفته است با مشکل مواجه شده ایم. در مجموعه بخش‌های مختلف کشاورزی هم که آقای استاندار فرمودند در حقیقت راندمان آبی در این استان حدود 30,35 درصد است. در حوزه کشاورزی این مقدار آب خیلی کم استفاده می‌شود ولی به صورت کلان نگاه کنید 500 میلیون متر مکعب آب است.

در ادامه برنامه حلیمه عالی نماینده مردم زابل در مجلس گفت:  اوایل شروع نمایندگی ما وقتی حرف از تالاب هامون می‌زدیم خیلی برای بعضی از مسئولین انگار ناآشنا بود. به هرحال مسائل گفته شد از سمت مسئولین ولی آنچیزی که در باره تالاب هامون بیشتر مطرح است سوء مدیریت به نظر می‌رسد که حرف اول را می‌زند و پیگیری موضوع تالاب هامون خواسته به حق مردم سیستان است و جناب رئیس جمهور هم این قول را داده‌اند و همچنین  ابتکار در سفری که به منطقه تشریف آوردند این قول را دادند که با سازمانهای جهانی این مسئله را عنوان کنند و انشاءالله بتوانند غیر از حق آبه تالاب حق‌آبه دیگری هم بگیرند.

وی ادامه داد: چیز دیگری که باید درباره مدیریت صحبت کنیم فکر کنم تنها راه نجات هامون و سیستان استفاده بهینه از این آب است. آبی که با سختی به دست می‌آوریم و محدودیت داریم به دلیل کشور همسایه باید بهینه استفاده شود. متأسفانه من همیشه گفتهام که ما هنوز روش آبیاری مان, روش زمان رستم است و هنوز در طی این چندسال تغییری داده نشده است. واقعاً راهکار عملی و مسئله ای که نتیجه آن را ببینیم نبوده‌ایم.

وی افزود: مسئله بعدی تغییر الگوی کشت است و ما باید برویم به سمت کشت محصولات استراتژیک و از طرفی هم گونه‌های گیاهی و جانوری سازگارتر با اقلیم منطقه را باید احیاء کنیم. مثلاً در گونه میوجات و حیوانات ما انگور یاقوتی را داریم, گاو اصیل سیستانی را داریم. گوسفند بلوچی را داریم, مرغ خزک را داریم که اینها سازگار با اقلیم منطقه هستند. از طرفی هم ما می‌توانیم ساماندهی کنیم دامداران و عشایرمان را و این هم باز می‌طلبد که دولت با ما همکاری داشته باشد ولی ما عملاً اتفاقی را در ندیده‌ایم.

وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری در رابطه با حیات دام هایی که در مستند پخش شده با وضعیت وخیم به تصویر کشیده بودند گفت: باید اینها را ساماندهی کنند. با دادن علوفه یارانه‌ای و یا پرداخت کامل بیمه کشاورزی می-توانند مردم را در منطقه نگه دارند. برای من خیلی سخت است که بگویم سر دروازه‌های جای جای شهر من نوشته این منزل به فروش می‌رسد. یعنی شرق کشور در حال ناامنی است. دارالولایه سیستان خالی از سکنه می‌شود و باید عزم همگانی باشد و چیز دیگری که دولت باید در نظر بگیرد سرمایه‌گذاری خود دولت است. یعنی دولت باید وارد عمل شود. منطقه‌ای که سرمایه‌گذاری سود زیادی ندارد و از طرفی هم متأسفانه به دلیل سوء مدیریت‌ها خیلی از مدیران ما به صورت مسافر در منطقه ما می‌آیند و اصلاً ماندگاری آنها در منطقه ما بسیار پایین است.

وی افزود: نخبگان هر منطقه رهبران محلی آن منطقه هستند که متأسفانه در سیستان خود نخبگان ماندگاری در منطقه ندارند. بنابراین باید عواملی که باعث ماندگاری اشخاص در منطقه می‌شود را دولت برای ما در نظر بگیرد. در منطقه ما بدی آب و هوا, منطقه‌ای که درسال گذشته 148 روز بحران اعلام شده است, خیلی از کارمندان ما حق بدی آب و هوا نمی‌گیرند, حق مناطق کمتر توسعه یافته نمی‌گیرند, حق ریزگردها با توجه به طوفان‌های شدید و اینکه سیستان به عنوان یکی از کانون‌های خیل مهم ایران و یکی از مراکزی که بیماری‌های ریه و چشمی بیداد می‌کند نمی‌گیرند. حق نوار مرزی نمی‌گبرند با وجود اینکه سیستان را اگر به صورت نعل در نظر بگیریم بیشتر از قسمت‌های دیگر کمتر از 5کیلومتر با مرز فاصله دارد. مالیات کسبه مثلاً 148 روز که بحرانی باشد , این کسبه درآمدی ندارند چگونه از او انتظار داشته باشم که مثل منطقه برخوردار مالیات پرداخت کند؟ بنابراین دولت باید توجه ویژه  داشته باشد.

 

 

هاشمی: استان هیچ گاه طرح آمایش سرزمینی مطلوبی نداشته است

مجری برنامه در ادامه در رابطه با طرح آمایش سرزمینی در استان سیستان و بلوچستان و گسترش حومه و شهر نشینی از استاندار پرسید که وی پاسخ داد: طرح آمایش سرزمین را چندسالی است که قراردادش با دانشگاه زابل بسته شده و این طرح در دست انجام است. یعنی از قبل استان طرح آمایش به این شکل نداشته است که بتواند سکونتگاه‌های جدیدی را بتواند بدهد برای جابه‌جایی‌های حاصل از تمکن و عبور یا حاصل از نیاهای نو و تحت شرایط بحرانی که امروزه در بخشی از مناطق با آن مواجه هستیم.

وی ادامه داد این مساله از مدیریت قبل مورد توجه بوده است و قرار داد هم بسته‌اند و منتظر هستند که به شورای برنامه‌ریزی توسعه ارائه شود برای طی مراحل نهایی تصویب. هرچند وزارت راه و شهرسازی هم یک نگاه ویژه‌ای را به استان دارد که بتواند طرح جامع استانداری را بدهد که بتواند برای سکونت عرضه کند که بتوانیم با این یافته‌ها راه نوینی را پیش گیریم برای استقرار جمعیتی.

معاون سازمان محیط زیست در پاسخ به سوال مجری در رابطه با انتقال آب دریاچه عمان گفت: در رابطه با انتقال آب بین حوزه‌ای در دریای عمان به دریاچه هامون و دریای خزر به دریاچه ارومیه بحث بین متخصصین این است که انتقال آب بین حوزه‌ای آخرین راه کار است. یعنی وقتی درون حوزه کاری انجام نشود در بیرون از حوزه انجام می‌شود. الان دریچه ارومیه آب شور است, دریاچه‌ ارومیه هم همچنین و متخصصین با یکدیگر اتفاق نظر ندارند ضمن اینکه اولین گام باید این باشد که از منابع موجود در همان منطقه بهتر استفاده شود.

وی افزود: باید حق‌آبه داده شود تا کشاورز انتقال آب با لوله را انجام دهد که در چند سال گذشته شروع شده و در سطح منطقه باید انجام شود تا از آب موجود بتوانیم بهتر استفاده کنیم. در ارتباط با ریزگردها که فرمودید وقتی تالاب هامون خشک شود یک ظرفی از ماسه شکل می‌گیرد و  آن‌ها را به خود منطقه می‌آورد که تا روی دریای عمان و کشورهای خلیج فارس هم می‌رود.

وی ادامه داد در همین رابطه یک طرح مطالعاتی به مؤسسات تحقیقات و مراتع جنگل در چند سال قبل سپردیم که در همان منطقه¬ی شمال و در حال انجام است. پروژه بین‌المللی مناری در چندسال قبل شروع شد و در حال انجام است با همکاری کنوانسیون بین المللی در حوزه سیستان در سطح 18000 هکتار با جوامع محلی کار را شروع کرد و بعد هم ستاد گرد و غبار هم در شورای عالی زیست محیطی شکل گرفته است و دولت هم مأموریت یافته هم برنامه اقدام سریع در زمان طوفان انجام دهند و برنامه بلند مدت هم قطعاً برنامه اصلی است که بخشهایی از هامون که خشک شده است احیاء شود.

در ادامه برنامه مقصودی گفت: راجع به ظرفیت‌هایی که سیستان و بلوچستان دارند و متأسفانه خوب استفاده نشده است اول بحث انرژی‌های نو است که خیلی خوبی به دلیل شرایط جغرافیایی دارد. هم در بحث نیروگاه‌های بادی مثل بادهای 120 روزه که بادهای بسیار پرقدرتی است و ظرفیت بسیار خوبی را دارد و اشتغال‌های زیادی را این توربین‌های بادی می‌توانند ایجاد کنند که خیلی هم کم استفاده می‌شود و این بادها رتبه نخست جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی ادامه داد: اولین توربین برق پایلوت سیستان یکساله شده است. بخش دیگر استفاده از  انرژی‌های نو است که انرژی تابشی است که انرژی فوق‌العاده خورشید را داریم در سیستان و بلوچستان و در مقایسه با خیلی از کشورهایی که استفاده خوبی از انرژی هایی خورشیدی می‌کنند ایران وضعیت بهتری دارد ولی استفاده خوبی از آن نمی‌شود. بحث صنایع دستی است. بحث کشاورزی و دامداری هست, بحث کشاورزی هست, بحث ترانزیت هم هست و ...

همچنین بحث توریست است که استان سیستان و بلوچستان خیلی جاذبه گردشگری دارد که کمتر مورد توجه است. این موارد فقط یک نمونه از ظرفیت ها بود و راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت نیاز است و همچنین راهکارهای فوری چون با ادامه این روند این منطقه خالی از سکنه می‌شود.

امام جمعه شهرستان ذهک: در آمد سیستان، خرج خود سیستان شود مسکلات تمام است

در ادامه برنامه حجت الاسلام خدری امام جمعه شهرستان ذهک پشت خط برنامه ثریا قرار گرفتند و با تشکر از جرئت صدا و سیما برای نشان دادن این بحران بازگو کردن مشکلات سیستان در رابطه با پیشنهادات خود گفت: باید اقدام عاجلی صورت بگیرد. آقای استاندار فرمودند که منطقه زلزله زده و سیل زده را نمی‌توان به صورت عادی پیش برد و باید شبانه روزی کار کرد. واقعیت منطقه اینست که حدود 8000 خانوار در حال کوچ هستند و تردیدی هم در آن نیست.

وی ادامه داد: آنهایی هم که باقی مانده‌اند بیش از 50 درصد مردم تحت پوشش نهادهای حمایتی مثل بهزیستی و کمیته امداد هستند و به خانوار 5 نفره من شرمم می‌آید که بگویم 65000 تومان ماهیانه می‌دهند. نه به هر نفر, به کل خانواده. با این 65000 تومان زندگی می-کند. وی ادامه داد 90 درصد مردم سیستان زیر خط فقر هستند. واقعاً وجدان مسئولین اجازه می‌دهد که شب‌ها آرام بخوابند؟ هیچ نوع عکس‌العملی هم دیده نشود. راهکارهای فوری این است که ما انتظار نداریم که دولت برای ما هزینه کند ولی خزانه هم قرار نیست از سیستان پر شود. با بسته شدن مرز یکسری مسائل که از مرز رد می‌شد صرفه‌جویی شد ما هم خوشحال هستیم. در هرسالی بیش از 2000 ملیارد از مرز قاچاق می‌شد. امروز تنها جایی از مرز پهناور نظام اسلامی که دیوار شده است منطقه سیستان  است و دلیل آن را هم نمی‌دانم. مسائلی که در سیستان اتفاق افتاده 80, 85 درصد برای مدیریت است. نه تنها در بخش آب یکی از آن‌ها آب است.

وی بیان داشت: هم اکنون مرز و آب برای ما تهدید شده است چراکه ما خروجی نداشته‌ایم و مقداری از آب ذخیره شده ماند و الان دیگر قابل استفاده نیست. نیروهای خورشیدی و نیروهای نو, باد و اطلس بادی که در منطقه‌ سیستان است استفاده نشده است. این حق مردم ما است . ما با پیچ پایینی که از مرز رد می‌شود تقریباً ماهیانه بیش از 5 میلیارد تومان فقط درآمد پایانه ما است. بماند گمرک و کالای ارز و قاچاق ارز و کالا و اگر حداکثر را بخواهد استفاده کند بیش از 25میلیارد خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان: اتفاقات چند ماه اخیر در طول سالهای متمادی بی‌سابقه است

در ادامه برنامه، مقصودی در رابطه با دیوار مرزی و دلایل شکل گیری آن و همچنین موارد مربوط به ایجاد بازار مرزی در کنار این دیوار از استاندار سوال کرد که وی پاسخ داد: ایجاد بازارچه‌های مرزی منوط به توافق طرف مقابل هم هست و یک امر یک طرفه نیست. ما از زمانی که وارد منطقه شده‌ایم تلاشمان این است که بتوانیم برای مردم که حقشان است از مراودات مرتفع شوند و بخشی از نیازهای روزمره خود را برطرف کنند منافعی ایجاد کنیم. منتهی بعضی از سختگیری‌هایی در منطقه بوده است که قابل کتمان نیست و خوشبختانه با هماهنگی‌هایی که شده است پایانه‌ میلک روند روانی را دارد.

وی ادامه داد: قبل از این بسیار طول می‌کشید تا کامیون‌ها ترک مرز کنند و از آن طرف هم 25 روز طول می‌کشید تا کامیون داخل مرز خودمان ورود یابد. الان این مشکلات برطرف شده است. در ارتباط با بازارچه ها, بازارچه میلک ما, خود پایانه میلک مدتی است آغاز شده و هر سرپرست خانوار در شعاع 30 کیلومتر مجاز است ماهیانه بیش از 30 میلیون تومان کالا وارد کند و خواستی را هم مرزبانان دارند که این خواست هم وجود دارد. بازارچه دومی هم هست در سطح منطقه گمشاد که این را هم از سمت ما هیچگونه مشکلی نیست از سمت مسئولان ما هماهنگ هستند با خواست مردم و سیاستی که تدوین و ابلاغ شده است. منتظر هستیم دولت مقابل هم آمادگی خود را بیان کنند.

در ادامه مجری در رابطه با مسئول مدیریت و احیاء چاه نیمه ها پرسید که هاشمی پاسخ داد: احیاء دریاچه هامون به عهده سازمان محیط زیست است و در بخش کشاورزی هم سازمان جهاد کشاورزی است. در حوزه منابع آبی هم وزارت نیرو وظیفه دارد و هر کدام وظایف خودشان را انجام می‌دهند. در حوزه محیط زیست با توجه به مسأله آبی که در ابتدا مطرح شد خود مردم هم شهادت می‌دهند که در چند ماه گذشته مسائلی که در پیرامون دریاچه هامون مطرح شده در طول سه دهه اخیر بی سابقه بوده و نگذاشته‌ایم به جامعه کشیده شود. مأموریت حفاظت محیط زیست بوده است گزارش سفر خانم ابتکار هم به هیئت دولت و هم مجمع تشخیص مصلحت ارائه شده است.

 

CAPTCHA
پرسش
Fill in the blank.